Yavuz Süleyman Topak

TED'in hayatıma kattıkları…

"Türk Eğitim Derneği birçok öğrencinin hayatında değişikliklere sebep olmuş ve onlara imkânlar yaratmıştır. Ben, sizlere Türk Eğitim Derneği'nin benim hayatıma neler kattığını anlatmak istiyorum. Ben bir işçi ailesinin en büyük çocuğuyum. Şu anda mezunu olduğum Anadolu Lisesi'ni kazandığımda ailemin maddi durumu iyi değildi ama okulumun toplu taşıma araçlarına sapa bir konumda olması nedeniyle servisle okula gitmek zorundaydım. Okula iki yıl servisle devam ettikten sonra maddi durumumuz nedeniyle servisten ayrılıp yurtta barınmak zorunda kaldım. Yurtta geçirdiğim bir yılın ardından lise arkadaşlarımın da kaldığı TED'e bağlı Bekir Sapmaz Öğrenci Yurdu'na geçiş yaptım. Yurtta gayet rahattım. İdareciler veya belletmenlerle hiçbir sorunum olmadı. Üniversite sınavına hazırlandığım o yıl yurtta kalmamın, bana ders çalışma açısından çok yararı dokundu.

O yıl üniversite sınavını kazandım. Ankara'da Gazi Üniversitesi'nde okuyacaktım. Ailem Adana'da olduğu için yol masrafları, kayıt işlemleri, yurt derken maddi olarak bir hayli zora girdik. Üniversiteye başladığımda zor günler geçiriyordum. Sabahları erken kalkıp okula yürüyerek gidiyordum. Bazen öyle sıkıştığım günler oldu ki bütün bir hafta sonu yatağımda aç yattım. Doksan yedi defa belediye otobüsüne kaçak bindim. Arkadaşlar arasında buna güleriz ama maddi sıkıntıların insana neler yaptırdığı da ayrı bir gerçek. Ankara'ya ve çevremdeki insanlara alıştıktan sonra bir arkadaşımın 'Work and Travel' adı altında Amerika'ya gittiğini öğrendim. Bu bir öğrenci için kaçırılmaması gereken bir fırsattı. Ben de Amerika'ya gidip dilimi geliştirebilir ve dahası para kazanabilirdim. Ailemin durumunu göz önüne alınca bunun mümkün olmadığı da açıktı.

Ankara'da olduğum bir gün annem beni aradı ve üniversiteyi kazandığım için Türk Eğitim Derneği'nin bana burs vereceğini söyledi. Bir an bu bursu kullanarak Amerika'ya gidebileceğim konusunda ümitlerim oldu. Bursumu düşüncelerim doğrultusunda değerlendirdim ve Amerika'ya gittim. Orada çalıştım ve dilimi geliştirdim. Şimdi üniversite hayatımı daha rahat yaşıyorum ve aileme olan maddi bağımlılığım minimum düzeyde. Ayrıca çevremdeki insanlar arasında bir statüye sahibim.
Türk Eğitim Derneği'ne bana kazandırdıkları ve kazanmamı sağladıkları şeyler adına çok teşekkür ederim."

Türk Eğitim Derneği Antalya Kampı, 3 Şubat 2010

 TED Üniversitesi Yerleşkesi, Ziya Gökalp Caddesi No:47 H Blok Kolej Ankara • Telefon: (+90 312) 418 06 14, 417 42 02 • Fax: (+90 312) 417 53 65
Her hakkı saklıdır. © Türk Eğitim Derneği