Sonay Fındık

"2003-2004 yılında TED Polatlı Koleji'nde Tam Eğitim Bursu ile başlamış şanslı örgencilerden biriyim. Bugün bizim burada kazanmaya çalıştığımız aidiyet duygusunun çok iyi kazanılmış bir okulunda eğitim-öğretim gördüm. Hepimiz birer devlet okulunda belli süre eğitim gördükten sonra bu ailede adımlar atmaya başladık. Ve arasındaki farkı da yaşayarak bizzat öğrendiğimizi düşünüyorum. Çünkü emin olabilirsiniz ki bu ailede sizi sizden daha çok düşünen birileri var. Aile diyorum çünkü biliyoruz ki günümüz koşullarında sizin elinizden tutup bir yerlere gelmenizi sağlayacak tek varlığınızdır onlar. Ve niye sizi daha tanımadan sizi bu kadar kabulleniyor ve sizin için bir şeyler yapılıyor düşündünüz mü? Bugün bu toplumda eğitilecek bir kişi, yarın 5-10, belki daha fazla kişi için kendisi de eğitime yardımcı biri olacak. Bize bu toplumda birey olmayı, sorumluluk almayı, yaşadığı toplum için neler yapılması gerektiğinin bilincini vermeye çalışan Selçuk Pehlivanoğlu'na ve bizim için uğraşan TED ailesine hepimiz adına teşekkür etmek istiyorum.

Ben Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde Matematik Bölümü'nde okuyorum. Ve Afyon'da bir TED okulunun olduğunu duymak, orada benim yalnız olmadığımın bir göstergesiydi; gerçekten bunu da bana hissettirdiler. Arkadaşlar, bugün hanginiz bir TED okuluna giderseniz gidin sizin de parçası olduğunuz bu kurumda aile duygusunu mutlaka hissedeceksiniz. Her yönde destek olacaklardır eminim.

Biraz da burstaki ayrıcalıktan bahsetmek istiyorum. Bunu üniversitedeki arkadaşlarım diğer arkadaşlarıyla konuştuklarında farkındalıklarını hissettiklerinden eminim. Ben hiçbir arkadaşımdan maddi olanağı sağlayıp da manevi destekte bulunan bir kurumun burs verdiğini duymadım. Maneviyatın önemini vurgulamak istiyorum. Bugün burada kazanmaya çalıştığımız aidiyet duygusu da bunun bir örneğidir. Hiçbir kurumun, burs verdiği örgencilerini bir araya getirip de, onların bu ülke için yetiştirilmesi gereken bilinçli bireyler olarak görülmesinden vazgeçtim, gelecek nesil için bir şeyler yapılması hakkında çaba gösterdiğini duymadığımı ifade etmek istiyorum. Bizim burada görmemiz gereken, bu aileye ne kadar sahip çıkarsak yarın bizim gibi mutlu olacak ve eğitim-öğretim alma fırsatı yakalayacak kardeşlerimizin olmasını sağlayacağız. Hepimiz bu ülkenin bir evladı, bu ailenin bir parçasıyız.
Bir ailenin istediği şey, birbirleri için çaba gösterip her bir bireyin topluma kazandırılmasını sağlamaktır. Hepimizin sahip olduğu duygu ve düşünceler içerisinde, bir amaç doğrultusunda toplandığımız bu projede yarın 10.000 kişilik bir aile olmamız dileğiyle..."

Türk Eğitim Derneği Antalya Kampı, 3 Şubat 2010TED Üniversitesi Yerleşkesi, Ziya Gökalp Caddesi No:47 H Blok Kolej Ankara • Telefon: (+90 312) 418 06 14, 417 42 02 • Fax: (+90 312) 417 53 65
Her hakkı saklıdır. © Türk Eğitim Derneği