Doç. Dr. F. H. Burak Erdenir 1971 yılı Ankara doğumlu Erdenir, ilköğretim ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde (1988) tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü bitiren Erdenir, Georgetown Üniversitesi’nde İşletme (MBA) alanında, Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government'ta ise Kokkalis Vakfı bursiyeri olarak Kamu Yönetimi (MPA) alanında yüksek lisans yaptı. Doktora çalışmasını Ankara Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında tamamladı.
Meslek hayatına 1996 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nde başlayan Erdenir, 2000 yılında Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nde Avrupa Birliği Uzmanı olarak atandı. Avrupa Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı ve Bakan Müşavirliği görevlerini yürüten Erdenir, 2011-2016 döneminde Avrupa Birliği Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı, 2017-2020 döneminde ise Bakanlığın Brüksel’de yerleşik Yurtdışı Teşkilatında Avrupa Birliği nezdinde T.C. Daimi Temsilci Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Avrupa Birliği bilim alanında Doçentlik unvanına sahip olan Erdenir, TED Üniversitesi dâhil farklı üniversitelerde Avrupa Birliği üzerine lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. “Avrupa Kimliği: Avrupa Birliği'nin Yarım Kalan Hikâyesi” başlıklı bir kitabı ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkisi üzerine yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Erdenir, evli ve iki kız babasıdır.