IMG_5275
Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bu yöntemle, 1 sene içinde toplanan bağış miktarı 1.5 milyar dolar iken sadece bir major maratondaki koşuda, 30 bini aşkın kişi aracılığıyla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiştir.

Türkiye’de yardımseverlik koşusu aracılığıyla kaynak geliştirmek üzere bağış alan/almaya hazırlanan sivil toplum kuruluşlarının sayısı bugün 79’a ulaşmış ve sadece bir koşuda (40.İstanbul Maratonu) dernek ve vakıflara yapılan bağış miktarı 12 milyon TL’yi aşmıştır.
Yardımseverlik koşusu kampanyası boyunca yapılan bağışlar, doğrudan STK’nın, ilgili proje için açılan resmi banka/kredi kartı hesabına aktarılır.

Yardımseverlik koşusu, sadece bağış demek değildir. Aynı zamanda kalbinizi ısıtan, çözülmesini arzu ettiğiniz, dikkat çekmek istediğiniz bir amacı sosyal çevrenize de duyurmuş olursunuz. Bu, yardımseverlik koşusu yaptığınız STK için bir nevi elçilik rolü üstlendiğiniz anlamına da gelir üstelik. Kısaca, bağışın yanı sıra sorunun çözümüne katkıda bulunur, farkındalık sağlar ve sosyal çevrenizden bağış toplayarak onları da iyiliğin bir parçası haline getirirsiniz.

Ülkemizde birçok sivil toplum kuruluşu bu yolla bağış toplamaktadır. Koşucular bir sivil toplum kuruluşu için koşarak bağış sağlamaktadır. Bu sivil toplum kuruluşlarından biri de Türk Eğitim Derneğidir.